Jak zvládnout teplotu u dětí

Jak ji zvládat a kdy vyhledat lékaře?

Zvýšení tělesné teploty u dětí je běžný jev. Ať už je jejím důvodem reakce na očkování, virová či bakteriální infekce, postup bývá velmi podobný. V tomto článku se dozvíte, jak teplotu správně měřit, kdy je potřeba podat dítěti léky na horečku a v kterých případech je nutné konzultovat stav dítěte s lékařem či dokonce volat záchrannou službu.

Upozorňujeme čtenáře, že článek má pouze edukativní charakter a nelze jím nahradit poradu s lékařem či lékárníkem.

 

jak-zvladnout-teplotu-u-deti

 

Jak změřit dítěti teplotu

U novorozenců a kojenců je nejpřesnější měření teploty v konečníku speciálním teploměrem s ohebnou špičkou. Od takto naměřené teploty je potřeba odečíst 0,5 °C.
U starších dětí měříme teplotu v podpaží. Další variantou je měření teploty v uchu nebo na čele bezdotykovým teploměrem. V kvalitě bezdotykových teploměrů jsou velké rozdíly, proto je potřeba jeho výběru věnovat patřičnou pozornost, případně se poradit s lékárníkem.

Dvě fáze horečky

  • Fáze 1 – Stoupající teplota
    Dítě může mít třes nebo zimnici, studené nohy i ruce. Znamená to, že teplota stoupá, a je tedy potřeba dodat dítěti teplo zvenku. Pořádně dítě zabalte do deky nebo i přidejte teplé ponožky či svetr.

  • Fáze 2 – Teplota se udržuje
    Tělo se v této fázi s nemocí vypořádává a pouští ji ven. Proto má dítě celé tělo (i nohy a ruce) horké. Tato fáze nastupuje po několika hodinách nebo další den.
Koupit léky na teplotu

 

Kdy je teplota prospěšná

Když se zvýší tělesná teplota, znamená to, že se aktivoval imunitní systém. Obranné bílé krvinky se rychleji pohybují, a mají tak větší šanci se vypořádat s nepřítelem. Teplotu do 38 °C tedy není potřeba nijak srážet, brzdili bychom tak přirozenou obranyschopnost těla. U horečky nad 38 °C dlouho neváhejte a raději teplotu snižujte odpovídajícími léky (antipyretiky).

Jak snižovat horečku u dětí

Pokud jste naměřili dítěti teplotu nad 38 °C, je dobré ji srážet. U malinkých dětí totiž horečka umí vystoupat velice rychle a může způsobit velké komplikace.
Nejčastěji se používají léky obsahující paracetamol a ibuprofen. Pro nejmenší děti jsou k dostání ve formě čípků, pro starší kojence jsou vhodné sirupy a později už mohou užívat tablety. Při výběru vhodné formy léčiva vždy pozorně čtěte věkové doporučení na krabičce nebo se poraďte s lékárníkem. Před podáním léku věnujte velkou pozornost dávkování, které bývá odstupňované podle váhy dítěte.
Při vysokých horečkách je možné léky s paracetamolem a ibuprofenem střídat, ale ne častěji než s odstupem 4 hodin. Tento postup je vhodné konzultovat s pediatrem.

Teplotu lze snižovat i jinak než léky. Tradiční metodou jsou zábaly nebo omývání houbou. Nevolte tyto metody, pokud má dítě mramorovanou kůži nebo pupínky či studené ruce a nohy.

  • Zábaly:
    Osušku namočte do vlažné vody (cca 25 °C) a dítě do ní zabalte na 10 až 15 minut tak, abyste zakryli hrudník a břicho. Více dítě nepřikrývejte a proceduru v případě potřeby opakujte maximálně třikrát během 2 hodin. Lze zvolit také mírnější postup, kdy se zabalí jen kotníky a zápěstí.
  • Omývání houbou:
    Do vaničky napusťte 35 cm vody o teplotě 29 až 32 °C a dítě do ní posaďte. Houbou mu omývejte trup a končetiny po dobu 10 až 30 minut.

Babské rady na snižování horečky

  • Octové ponožky:
    Smíchejte ocet a vlažnou vodu (v poměru 1 : 5), namočte do něj ponožky, vyždímejte a navlečte dítěti na nohy. Přes ně dejte ještě druhý suchý pár a nechte je působit 10 až 15 minut. Po 20 minutách zkontrolujte teplotu.
  • Obklad z tvarohu:
    Tvaroh zabalte do kapesníku a přiložte na čelo, případně jej lze namazat i na chodidla. V obou případech ho nechte působit 20 minut.

Kdy kontaktovat lékaře či volat záchranou službu

Malé děti trpí vysokou teplotou poměrně často a ve většině případů teploty odejdou stejně tak rychle, jako se objevily. Víte, kdy bychom už měli stav dítěte konzultovat s pediatrem?

  • Horečku má novorozenec (do 6 měsíců věku).
  • Horečkou vyšší než 39 °C trpí dítě mladší než 1 rok.
  • Dítě je zmatené, má vyrážku, málo močí, nepije nebo má velké bolesti hlavy.
  • Dítě opakovaně zvrací, má poruchy hybnosti či křeče.
  • V případě ztuhlé šíje, kdy nemůže dítě předklonit hlavu.
  • Když najdete na kůži dítěte červené skvrny, které po zmáčknutí neblednou.
  • Pokud horečka trvá déle než 3 dny.

Febrilní křeče

Febrilní křeče jsou nepřiměřenou reakcí organismu na velkou změnu tělesné teploty a většinou postihují děti ve věku mezi 6 měsíci a 5 lety. Jedná se o svalové kontrakce a záškuby, které vypadají velice dramaticky, ale často jde naštěstí jen o jednorázovou epizodu bez vážnějších následků.
V případě febrilních křečí volejte lékaře, případně záchrannou službu.

Periodické horečky

Tyto specifické horečky patří mezi vzácná a často dědičná autoinflamatorní onemocnění. Horečka přichází v pravidelných intervalech bez infekčních příčin. Periodická horečka bývá doprovázena dalšími zánětlivými projevy. Většinou se toto onemocnění projeví již v dětském věku (do 10 let).

Zapamatujte si

I když je mnoho příčin horečky u dětí a některé z nich jsou opravdu vážné, je potřeba zachovat klid a chladnou hlavu. Dítě nenechávejte o samotě, pravidelně jej kontrolujte. Dbejte na dostatečný přísun tekutin a klidový režim. Zajistěte dítěti optimální prostředí: čerstvý vzduch, příjemnou teplotu, suché a prodyšné oblečení. Pokud budete dodržovat základní pravidla a v případě pochybností včas kontaktujete lékaře, horeček se příliš obávat nemusíte.